Följ Avfall Sverige på Facebook
Följ Avfall Sverige på Twitter

Avfallsanläggningar med deponering

Här finns kontaktpersoner och kontaktuppgifter till landets avfallsanläggningar som deponerar avfall.

Alingsås: Bälinge, Christian Nellis, tel 0322-61 70 12, 0734-26 97 42, christian.nellis@alingsas.se

Arvika: Mosseberg deponi, Bo Axelsson, tel 0570-81776, bo.axelsson@arvika.se / Jörgen Zetterlund, 0570-81821, jorgen.zetterlund@arvika.se

Boden: Brändkläppens avfallsanläggning, Elisabet Påhlsson, tel 0921-782 04, 070-307 82 04, elisabet.pahlsson@boden.se

Borlänge: Fågelmyra avfallsanläggning, Kjell-Olof Matsson, tel 0243-73123, kjell-olof.matsson@borlange-energi.se

Borås: Sobackens deponi, Göran Glans, tel 033-355990, goran.glans@borasem.se

Bromölla: Åsens avfallsanläggning, Christel Hasselqvist, tel 0456-82 21 55    christel.hasselqvist@bromolla.se

Eda: Lunden, Henrik Hansson, tel 070-302 44 35, 0571-281 30, henrik.hansson@eda.se

Eslöv: Rönneholms avfallsanläggning, Björn Liwing, tel 0413-68445, bjorn@merab.se

Filipstad: Långskogens avfallsanläggning, Malin Andersson, tel 0590-61171, 0704-370025, malin.andersson@filipstad.se

Gotland: Slite avfallsanläggning, Katarina Nilsson, tel 0498-26 92 36, katarina.nilsson03@tf.gotland.se

Grums: Karlbergs avfallsstation, Maria Oja, tel 0555 - 421 36, maria.oja@grums.se

Gällivare: Kavahedens avfallsanläggning, Gun-Marie Hannu, tel 0970-18919, gun-marie.hannu@kommun.gellivare.se

Gävle: Forsbacka avfallsanläggning, Patrik Nilsson, tel 026-45 67 800, patrik.nilsson@sita.se

Göteborg: Tagene deponi, Nanna Bergendahl , tel 031-61 83 28, 
nanna.bergendahl@renova.se

Hagfors: Holkesmossen avfallsanläggning, Ingela Axelsson, tel 0563-188 46, ingela.axelsson@hagfors.se

Halmstad: Skedala AFA (Brogård), Andreas Winkler, tel 035 - 19 15 48, andreas.winkler@hem.se  

Halmstad: Slottsmöllans avfallsanläggning, Claes Apell, tel 035-17 18 25, 0709-76 18 25, claes.apell@eliaexpress.se

Helsingborg: NSR deponianläggning, Håkan Olsson, tel 0422 400 13 59, hakan.olsson@nsr.se

Huddinge: Sofielunds återvinningsanläggning, Helena Franzén, tel 08-522 23738, helena.franzen@srvatervinning.se

Hylte: Borabo avfallsanläggning, Carolina Storberg, tel 0345-180 62, 07337180 62, carolina.storberg@hylte.se

Härnösand: Älands avfallsanläggning, Peter Häggström, tel 0611-557 530, peter.haggstrom@hemab.se

Härryda: Fläskebo avfallsanläggning, Nanna Bergendahl,
tel 031-61 83 28, nanna.bergendahl@renova.se

Hässleholm: Vankiva FA-deponi, Leif Holmberg, tel 0451-26 82 65, leif.holmberg@hassleholm.se

Hässleholm: Vankiva deponi, Elin Ängquist, 0721-99 41 59, elin.angquist@hassleholm.se

Jönköping: Miljöhantering i Jönköping, Erik Gaude, tel 070-2924603, erik.gaude@jonkoping.se

Kalmar: Moskogens avfallsanläggning, Johan Thomelius, tel 0480- 45 91 41, johan.thomelius@ksrr.se

Karlskoga: Mosserud deponi, Jenny Johrin, tel 0586-75 01 08, jenny.johrin@karlskogaenergi.se

Karlskrona: Avfallsanläggning Mältan, Åke Ågren, 0455-78 333, ake.agren@affarsverken.se

Karlstad: Avfallsupplag Djupdalen, Pär Larsson, 0705-42 96 64, par.larsson@karlstad.se

Katrineholm: Vika avfallsanläggning, Anders Lindberg, tel 0150-579 01, anders.lindberg@tekniskaverken.se

Kil: Lersätters avfallshanteringsområde, Patrik Skoglund, tel 0554-193 61, patrik.skoglund@kils-avfallshantering.se

Kinda: Adlerskogs avfallsanläggning, Tommy Johansson, tel 0494-42114, tommy.johansson@kinda.se

Kiruna: Kiruna deponi, Tobbe Broström, 0980-707 70 tobbe.brostrom@tekniskaverkenikiruna.se

Kramfors: Högbergets avfallsanläggning, Kjell Karlsson, tel 0612-80320 / 070-668 03 20, kjell.karlsson@kramfors.se

Kumla: Norrtorp deponi, Thomas von Kronhelm, tel 070-3757828, thomas.vonkronhelm@fortum.com

Laholm: Ahla deponi och återvinningscentral, Helena Johansson, tel 0430-154 27, helena.johansson@laholm.se

Lidköping: Kartåsens avfallsanläggning, Jan Westin, jan.westin@lidkoping.se

Linköping: Gärstad avfallsanläggning, Magnus Hammar, tel 013-20 83 77, magnus.hammar@tekniskaverken.se

Ljungby: Bredemads avfallsanläggning, Pia Davidsson, tel 0372-78 93 52, pia.davidsson@ljungby.se

Luleå: Sunderby avfallsanläggning, Peter Åker, tel 0920-45 30 87, peter.aker@lrab.lulea.se

Lycksele: Lycksele deponi, Thomas Grenbäck, thomas.grenback@lycksele.se

Lysekil: Siviks avfallsanläggning, Leif Larsson, tel 0523-189 83, leif.larsson@rambo.se

Malmö: Spillepengs avfallsanläggning, Lars Carrick, lars.carrick@sysav.se

Mellerud: Hunnebyns avfallsanläggning, Maria Melkersson, tel 0530-181 76, maria.melkersson@mellerud.se

Motala: Tuddarps avfallsanläggning, Fredrik Feldt, tel 0141-22 50 57, fredrik.feldt@motala.se

Mönsterås: Mörkeskogs avfallsanläggning, Sara Lööw, tel 0499-178 80 / 0499- 173 80 sara.loow@monsteras.se

Norrköping: Häradsuddens behandlingsanläggning,

Norrtälje: Salmunge avfallsanläggning, Ingvar Norrman, tel 0176 71355, ingvar.norrman@norrtalje.se

Nyköping: Björshults avfallsanläggning, Mikael Mellberg, tel 0155-457049, mikael.mellberg@nykoping.se

Orust: Månsemyrsdeponi, Katrin Nielsen, tel 0304-334052, katrin.nielsen@orust.se

Oskarshamn: Storskogens avfallsanläggning, Lennart Andersson, tel 0491-88964, lennart.andersson@oskarshamn.se

Piteå: Bredviksbergets avfallsanläggning, Annika Fors, tel 0911-93114, annika.fors@pireva.se

Skara: Rödjornas avfallsanläggning, Hans Larsson, 0511-245 04, hans.larsson@sita.se

Skellefteå: Degermyran, Agneta Lantto Forsgren, tel 0910-736342, agneta.lanttoforsgren@skelleftea.se

Strängnäs: Kvittens avfallsanläggning, Olle Silen, 0152-462 24, olle.silen@sevab.com

Sundsvall: Blåbergets avfallsanläggning, Hans-Erik Olsson, tel 060-191973, hans-erik.olsson@sundsvallenergi.se            

Sunne: Holmby avfallsanläggning, Leif Jansson, tel 0565-163 59, leif.jansson@sunne.se

Söderhamn: Långtå avfallsanläggning, Christina Åström, tel 0270-751 18, christina.astrom@soderhamnnara.se

Umeå: Dåva deponi- och avfallsanläggning, Jörgen Aronsson, 090-16 15 10 / 070-3941510 jorgen.aronsson@avfallscenter.se

Upplands-Bro: Högbytorps avfallsanläggning

Uppsala: Hovgårdens avfallsanläggning, Conny Karlsson, tel 018-727 92 74, conny.karlsson@uppsalavatten.se

Vallentuna: Löt avfallsanläggning, Richard Cervin, tel 08-50580448, richard.cervin@sorab.se

Vetlanda: Flishults avfallsanläggning, Carl Odelberg, tel 0383-763803, carl.odelberg@vetlanda.se

Vänersborg: Ragn-Sells Heljestorp, Åsa Hasslin, tel 076-1017998, asa.hasslin@ragnsells.se

Vännäs: Starrbergets avfallsanläggning, Inger Olofsson, tel 0935 - 142 31, inger.olofsson@vannas.se

Värmdö: Koviks Återvinningsanläggning, Anna Janackovic, tel 0708-89 58 89, anna.janackovic@sita.se

Västervik: Målserums avfallsanläggning, Daniel Wigh, tel 0490-257047, daniel.wigh@vastervik.se

Västerås: Gryta avfallsanläggning, Torbjörn Ånger, tel 021 - 39 35 41, torbjorn.anger@vafabmiljo.se

Växjö: Häringetorp behandlingsanläggning, Gunnar Fransson, tel 0470-41287, gunnar.fransson@vaxjo.se

Ydre: Berghagstippen, Leif-Åke Tollemark, tel 0381-661229 / 0703-250318 leif-ake.tollemark@ydre.se

Ystad: Hedeskoga avfallsanläggning, Lars Carrick, lars.carrick@sysav.se

Älmhult: Äskya, Bengt Bengtsson, tel 0476-55 318, 070- 39 488 70, bengt.bengtsson@almhult.se

Örebro: Atleverket, Michael Kempi, tel 019 - 21 18 11, michael.kempi@orebro.se

Örnsköldsvik: Må avfallsanläggning, Åsa Möller, tel 0660-330351, asa.moller@miva.se

Östersund: Gräfsåsens deponi, Göran Henriksson, tel 063 - 14 31 00 / 0703-29 16 23, goran.henriksson@ostersund.se

Östhammar: Väddika avfallsanläggning, Lars Ekman, tel 0173-86276 / 070-3466015, lars.ekman@osthammar.se

Lediga platser

Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen söker renhållningsarbetare till återvinningscentralen.

Läs mer

Vakin i Umeå söker utvecklingsingenjör till avdelningen hushållsavfall.

Läs mer

Vakin söker avfallsingenjör till avdelningen hushållsavfall.

Läs mer

Tyréns söker konsult inom avfallshantering.

Läs mer

Tjörn söker driftsamordnare till återvinningscentralerna.

Ladda ner annonsen

Trelleborgs kommun söker avfalls- och återvinningschef.

Läs mer

Halmstad Energi & Miljö, HEM, söker bränslestrateg.

Läs mer

Kretslopp och Vatten, Göteborg, söker utredare för avfallsfrågor.

Läs mer

Telge Återvinning söker planeringsingenjör.

Läs mer

Telge Bostäder och Telge Hovsjö söker avfallssamordnare i Södertälje.

Läs mer

Envac söker nya medarbetare till olika tjänster.

Läs mer

Här kan Avfall Sveriges medlemmar annonsera ut sina lediga platser kostnadsfritt. Maila info@avfallsverige.se