Följ Avfall Sverige på Facebook
Följ Avfall Sverige på Twitter

Kontakta Avfall Sverige

Avfall Sverige
Baltzarsgatan 25
211 36 Malmö 

Telefon 040-35 66 00 (växel), e-post office@avfallsverige.se

Du kan också nå var och en av oss direkt på telefon eller via e-post.

Avfall Sverige är en medlemsorganisation och vi har starkt begränsade möjligheter att besvara frågor från allmänheten. Vänd er i stället till er kommun eller besök sopor.nu

Weine Wiqvist, vd
Direkttel. 040-35 66 05
Mobiltel. 0708-93 15 99
weine.wiqvist@avfallsverige.se

Jessica Christiansen
Utbildningschef och verksamhetsutvecklare
Direkttel. 040-35 66 18
Mobiltel. 0706-69 36 18
jessica.christiansen@avfallsverige.se

Johan Fagerqvist
Rådgivare för deponerings- och avfallsanläggningar

Direkttel. 040-35 66 24
Mobiltel. 0706-35 69 09
johan.fagerqvist@avfallsverige.se

Aylin Farid
Rådgivare för upphandlingsfrågor
Samhällspolitisk rådgivare
Mobiltel. 0720-62 40 40
aylin.farid@avfallsverige.se

Anna-Carin Gripwall
Kommunikationschef
Direkttel. 040-35 66 08
Mobiltel. 070-662 61 28
anna-carin.gripwall@avfallsverige.se

Karin Jönsson
Redaktör Avfall och Miljö, sopor.nu
Direkttel. 040-35 66 17
Mobiltel. 0706-26 40 99
karin.jonsson@avfallsverige.se

Petra Kvist Carlsson
Kurssamordnare
Direkttel. 040-35 66 03
petra.carlsson@avfallsverige.se

Åsa Lindskog
Rådgivare för förebyggande och återanvändning
Mobiltel. 070-553 15 45
asa.lindskog@avfallsverige.se

Sven Lundgren
Jurist
Direkttel. 040-35 66 09
Mobiltel. 0708-35 66 55
sven.lundgren@avfallsverige.se

Britta Moutakis
Rådgivare för farligt avfall, el-avfall och återvinningscentraler
Ansvarig för nätverket Avfall Sverige Yngre
Direkttel. 040-35 66 14
Mobilnr. 0703-58 66 14
britta.moutakis@avfallsverige.se

Jon Nilsson-Djerf
Rådgivare för materialåtervinning, insamling och transport
Mobiltel. 070-526 35 27
jon.nilsson-djerf@avfallsverige.se

Per Nilzén
Utvecklingschef
Direkttel. 040-35 66 13
Mobiltel. 070-523 24 04
per.nilzen@avfallsverige.se

Jakob Sahlén
Rådgivare för energiåtervinning
Direkttel. 040-35 66 16
Mobiltel. 0705-08 66 17
jakob.sahlen@avfallsverige.se

Caroline Steinwig
Rådgivare för biologisk återvinning
Direkttel. 040-35 66 23
Mobiltel. 070-480 61 23
caroline.steinwig@avfallsverige.se

Ingegerd Svantesson
Kommunikatör och webbredaktör
Direkttel. 040-35 66 07
Mobiltel. 0705-35 66 37
ingegerd.svantesson@avfallsverige.se

Pernilla Svensson
Kursadministratör
Direkttel. 040-35 66 11
pernilla.svensson@avfallsverige.se

Marie Umark
Ekonomiassistent, fakturering, medlemsregister och prenumerationer
Direkttel. 040-35 66 04
marie.umark@avfallsverige.se

Jenny Westin
Rådgivare för statistik och avfallstaxor
Direkttel. 040-35 66 15
Mobiltel. 070-518 40 45
jenny.westin@avfallsverige.se

Peter Westling
Chef ekonomi/administration
Direkttel. 040-35 66 06
peter.westling@avfallsverige.se

Lediga platser

Telge Nät och Telge Återvinning söker tre nya projektledare.

Läs mer

–––

GASUM, tidigare Swedish Biogas International, har ett antal lediga tjänster:

Redovisningsekonom till kontoret i Linköping.

Läs mer

Produktionsutvecklare till kontoret i Linköping.

Läs mer

Platschef till produktionsanläggningen i Västerås.

Läs mer

Driftstekniker till anläggningen i Västerås.

Läs mer

–––

KSRR, Kalmarsundsregionens Renhållare, söker chef produktion insamling.

Läs mer

Renova söker chef till biologiska behandlingsanläggningen i Göteborg.

Läs mer

Upplands-Bro kommun söker avfallschef.

Läs mer

Sweco söker chef till gruppen Stadsplanering och Avfall i Stockholm.

Läs mer på Swecos hemsida

Lunds Renhållningsverk söker arbetsledare till verkstaden.

Ladda ner annonsen

Envac söker nya medarbetare till olika tjänster.

Läs mer

Här kan Avfall Sveriges medlemmar annonsera ut sina lediga platser kostnadsfritt. Maila info@avfallsverige.se

Den här vinjetten kommer ni att möta i många olika sammanhang under 2017. Det är nämligen den samlande symbolen för Avfall Sveriges 70-årsjubileum. I tidningen Avfall och Miljö, i nyhetsbrevet och i många andra sammanhang kommer vi att titta bakåt på vad som hänt inom svensk avfallshantering de gångna 70 åren. Och vi kommer även att försöka oss på en framtidsspaning – vad händer 70 år framåt? Följ oss under året!