Många vinster om alla medlemsländer följer EUs avfallslagstiftning
EU-kommissionen överväger åtgärder för att få medlemsländerna att ta ett större ansvar för sitt avfall. Det kan handla om inspektioner i medlemsländerna eller att införa fler ekonomiska styrmedel som deponiavgifter och skatter.
I en rapport visar Kommissionen att det finns stor ekonomisk vinst att göra om alla medlemsländerna implementerar EUs avfallslagstiftning fullt ut. Dessutom kan det skapa mer än 400 000 arbetstillfällen inom återvinningsbranschen.
I rapporten föreslås att Europeiska Miljöbyrån – EEA – får större ansvar för att övervaka att avfallsdirektivet implementeras och för att bistå med vägledning.
<- Tillbaka till: Nyhetsarkiv
I korthet
2012-05-15 Tre nominerade till Sakabs farligt avfall-pris
En alltför stor del av hushållens farliga avfall är på drift. För att uppmuntra kommuner, som är duktiga på att hantera farligt avfall och sporra fler har Sakab inför sitt AllFa-pris. Det tilldelas i år den kommun som kan presentera den bästa idén för hanteringen av hushållens farliga avfall och därmed bidra till att vi kommer lite närmare det nationella miljökvalitetsmålet ”Giftfri miljö". Tre kommuner är nominerade.
2012-05-08 Kommunkritik mot EU-kommissionen om upphandling och koncessioner
Expertgruppen för upphandlingsfrågor inom Municipal Waste Europe (MWE), där Avfall Sverige ingår, har tagit fram två så kallade Position Papers, där man redovisar sina ståndpunkter med anledning av den pågående översynen inom EU av upphandingsdirektiven och förslag om ett nytt direktiv om koncessioner.
2012-05-08 EU-domstolen: Avfallsproducentens identitet får inte hållas hemlig
En mellanhandlare, som organiserar avfallstransporter, får inte hemlighålla identiteten på avfallsproducenten för mottagaren. Det framgår av ett avgörande från EU-domstolen.
2012-05-08 Dags igen för Almedalen
Avfall Sverige deltar i Almedalsveckan för fjärde året i rad, i år som medarrangör vid två evenemang.
2012-05-07 Avfallsutredningen förlängs
Regeringens utredning om översyn av avfallsområdet, som tillsattes 30 juni 2011, skulle enligt direktiven ha slutredovisats senast den 1 juni 2012. Utredningstiden har förlängt och uppdraget ska i stället redovisas senast den 3 september 2012.
Lediga platser
Avfall Sverige söker rådgivare för energiåtervinning.
Sörmland Vatten och Avlopp söker Miljöstrateg.
Läs mer och sök tjänsten
IVL i Stockholm söker forskare inom avfallshantering.
NSR i Helsingborg söker miljöingenjör.
Bli medlem
Avfall Sverige är en intresse- och branschorganisation för kommuner och kommunala bolag men även privata företag inom området avfallshantering och återvinning.
Avfall och Miljö
Vår tidning Avfall och Miljö är branschtidningen som fokuserar på avfallshantering och återvinning.
Prenumerera
Prenumerera på nyhetspaketet, som består av branschtidningen Avfall och Miljö, som utkommer fem gånger per år, samt nyhetsbrevet, som utkommer cirka 20 gånger per år.


