Följ Avfall Sverige på Facebook
Följ Avfall Sverige på Twitter
2011-12-02

Över 7 000 aktiviteter i Europa under minska avfallet-veckan

Med 84 projektarrangörer och över 200 aktiviteter i Sverige gick den tredje upplagan av ”Europa minskar avfallet” i mål den 27 november.

För tredje året i rad har Avfall Sverige, med stöd av Naturvårdsverket, lyft frågan om att förebygga avfall genom EU-projektet ”Europa minskar avfallet”. I år deltog 20 EU-länder i projektet och i hela Europa arrangerades över 7 000 aktiviteter under veckan. Även Brasilien och Dominikanska republiken deltog.

Bland de svenska projekten var återanvändning ett återkommande tema. Värmlandskommunerna samlade sina aktiviteter under den gemensamma devisen ”Mer jul – mindre sopor” och på återvinningscentraler i Skåne bland annat, hölls loppis där intäkterna gick till välgörande ändamål. Kommunerna i Def Waste återkom med sitt klimatsmarta presentkort, som lanserades i fjol. I stället för varor kan presentkortet bytas mot tjänster.

Flest deltagare drog dock skolornas olika projekt för att minska matsvinnet.  Mängder av skolor från Lund i söder till Umeå i norr har fokuserat på att kasta så lite mat som möjligt i skolmatsalarna. Avfall Sverige kommer att redovisa resultatet av de olika projekten inom kort.

Konsultföretaget Tyréns och Region Skåne driver sedan ett år tillbaka ett projekt för att minska avfallsmängderna och kunde under veckan redovisa resultat av det arbetet.

Avfall Sverige och Naturvårdsverket arrangerade ett gemensamt seminarium om textilavfall och återanvändning av textilier. Under det innehållsrika och välbesökta seminariet presenterades olika skäl till varför återanvändning av textilier är så viktigt ur klimat- och miljösynpunkt.

Arbetet för att minska avfallet är inte slut i och med årets projekt. ”Europa minskar avfallet”, återkommer i ny tappning nästa år.

Läs mer om de olika aktiviteterna på minskaavfallet.se



<- Tillbaka till: Nyhetsarkiv

I korthet

2012-05-15 Tre nominerade till Sakabs farligt avfall-pris

En alltför stor del av hushållens farliga avfall är på drift. För att uppmuntra kommuner, som är duktiga på att hantera farligt avfall och sporra fler har Sakab inför sitt AllFa-pris. Det tilldelas i år den kommun som kan presentera den bästa idén för hanteringen av hushållens farliga avfall och därmed bidra till att vi kommer lite närmare det nationella miljökvalitetsmålet ”Giftfri miljö". Tre kommuner är nominerade.


2012-05-08 Kommunkritik mot EU-kommissionen om upphandling och koncessioner

Expertgruppen för upphandlingsfrågor inom Municipal Waste Europe (MWE), där Avfall Sverige ingår, har tagit fram två så kallade Position Papers, där man redovisar sina ståndpunkter med anledning av den pågående översynen inom EU av upphandingsdirektiven och förslag om ett nytt direktiv om koncessioner.


2012-05-08 EU-domstolen: Avfallsproducentens identitet får inte hållas hemlig

En mellanhandlare, som organiserar avfallstransporter, får inte hemlighålla identiteten på avfallsproducenten för mottagaren. Det framgår av ett avgörande från EU-domstolen.


2012-05-08 Dags igen för Almedalen

Avfall Sverige deltar i Almedalsveckan för fjärde året i rad, i år som medarrangör vid två evenemang.


2012-05-07 Avfallsutredningen förlängs

Regeringens utredning om översyn av avfallsområdet, som tillsattes 30 juni 2011, skulle enligt direktiven ha slutredovisats senast den 1 juni 2012. Utredningstiden har förlängt och uppdraget ska i stället redovisas senast den 3 september 2012.


Lediga platser

Avfall Sverige söker rådgivare för energiåtervinning.

Läs mer om tjänsten

Sörmland Vatten och Avlopp söker Miljöstrateg.
 
Läs mer och sök tjänsten

IVL i Stockholm söker forskare inom avfallshantering.

Ladda ner annonsen

NSR i Helsingborg söker miljöingenjör.

Läs mer

Bli medlem

Avfall Sverige är en intresse- och branschorganisation för kommuner och kommunala bolag men även privata företag inom området avfallshantering och återvinning.

Läs mer

Avfall och Miljö

Vår tidning Avfall och Miljö är branschtidningen som fokuserar på avfallshantering och återvinning. 

Läs mer

Prenumerera

Prenumerera på nyhetspaketet, som består av branschtidningen Avfall och Miljö, som utkommer fem gånger per år, samt nyhetsbrevet, som utkommer cirka 20 gånger per år. 

Läs mer