Regeringens förslag räcker inte:
Nationellt uppföljningssystem behövs
Regeringen vill ge polisen och andra myndigheter ökade möjligheter att ingripa mot illegala avfallstransporter. Illegala avfallstransporter kan omfatta uttjänta kylar och frysar, gamla bilar, kemikalieavfall, datorer och mobiltelefoner. Även försök till illegal avfallstransport ska straffbeläggas.
Förslagen finns i en lagrådsremiss som regeringen har tagit beslut om, ”Otillåtna avfallstransporter och manipulerade avgasreningssystem”.
En viktig punkt är att kunna beivra även försök till brott. Det är av stor betydelse för miljö och hälsa att uppkomsten av farligt avfall minskar, att avfall tas om hand och behandlas nära den plats där det uppkommit och att de gränsöverskridande avfallstransporterna är så få som möjligt. Samhället behöver ha kontroll över transporterna och effektivt kunna förhindra illegal export av avfall och dumpning i andra länder, säger regeringen i lagrådsremissen.
Samtidigt som regeringen lägger fram legala möjligheter för att ingripa mot illegala avfallstransporter passar man på att föreslå införande av regelförenklingar för avfallstransporter. Avfall Sverige har i sitt remissvar framfört att förslaget kan leda till okontrollerade avfallstransporter om det inte samtidigt införs ett nationellt uppföljningssystem för transporter av farligt avfall. Krav på att en sådan kontroll över transporter av farligt avfall ska finnas i medlemsstaterna sätter även EU genom ramdirektivet för avfall.
– Vi utgår från att Miljödepartementet också kommer till samma slutsats att införa ett nationellt uppföljningssystem, och att regeringen lägger ett uppdrag på Naturvårdsverket att ta fram en sådan lösning, säger Weine Wiqvist, vd på Avfall Sverige.
Läs mer på miljödepartementets webbplats
<- Tillbaka till: Nyhetsarkiv
I korthet
2012-02-03 Regeringen vill förbättra återvinningen av fosfor
Regeringen har gett Naturvårdsverket ett särskilt uppdrag om hållbar återföring av fosfor. Naturvårdsverket ska bland annat kartlägga fosforresurser i samhället som kan bidra till att förbättra återvinningscykeln.
2012-02-02 Kampanj om insamling av överblivna läkemedel
I mars deltar Avfall Sverige i en kampanj om insamling av överblivna läkemedel. Till överblivna läkemedel räknas bland annat tabletter, flytande läkemedel, salvtuber, astmainhalatorer, läkemedelsplåster och sprutor med synliga rester av läkemedel (utan kanyl). Det är främst apotek och dagligvaruhandeln, som säljer läkemedel, som aktivt kommer att arbeta med kampanjen. Syftet med den är att uppmärksamma allmänheten på att överblivna läkemedel ska lämnas till apotek.
2012-02-02 Många vinster om alla medlemsländer följer EUs avfallslagstiftning
EU-kommissionen överväger åtgärder för att få medlemsländerna att ta ett större ansvar för sitt avfall. Det kan handla om inspektioner i medlemsländerna eller att införa fler ekonomiska styrmedel som deponiavgifter och skatter.
2012-02-02 Enkät till kommunerna om insamlingssystem för smått el-avfall, batterier och lampor
Flera kommuner har särskilda insamlingssystem för smått el-avfall, batterier och lampor vid sidan om insamlingen via återvinningscentraler, men det saknas en heltäckande nationell överblick. Kommunerna har därför i dagarna fått en enkät från El-Kretsen och Avfall Sverige som syftar till att ta fram den här informationen.
2012-02-02 Nytt projekt ska ta fram hjälp till införandet av hållbarhetskriterier
Avfall Sverige har, tillsammans med Svenskt Vatten och Energigas Sverige, finansierat ett projekt med syfte att stötta våra medlemsanläggningar inför införandet av hållbarhetskriterier.
Lediga platser
HEM, Halmstads Energi och Miljö, söker affärsområdeschef till Avfall och Återvinning.
VafabMiljö söker insamlings- och transportchef i Västerås.
Stadsbyggnadskontoret i Täby kommun söker projektledare med kundfokus.
Nacka kommun söker avfallshandläggare.
Sundbybergs stad söker vikarierande avfallsingenjör.
Bli medlem
Avfall Sverige är en intresse- och branschorganisation för kommuner och kommunala bolag men även privata företag inom området avfallshantering och återvinning.
Avfall och Miljö
Vår tidning Avfall och Miljö är branschtidningen som fokuserar på avfallshantering och återvinning.
Prenumerera
Prenumerera på nyhetspaketet, som består av branschtidningen Avfall och Miljö, som utkommer fem gånger per år, samt nyhetsbrevet, som utkommer cirka 20 gånger per år.

