Följ Avfall Sverige på Facebook
Följ Avfall Sverige på Twitter
2011-11-21

Tyréns och Region Skåne minskar avfallet

Inom EU-projektet ”Europa minskar avfallet”, som pågår denna veckan, presenteras en rad aktiviteter för att minska mängden avfall. Bakom ett av dessa står konsultföretaget Tyréns tillsammans med Region Skåne. Projektet "Från produktvalsprocessen till avfall" startades för drygt ett år sedan. Nu har resultaten börjat komma.

Kommunikation inom organisationen, medveten upphandling, incitament att göra rätt och en fungerande logistik av material och avfall. Det är framgångsfaktorer för att lyckas minska avfallet, enligt de resultat som hittills har kommit fram i projektet.

I projektet har Tyréns och Regions Skåne utvecklat en Lean-inspirerad avfallsminimeringsmetod som samlar personal från olika delar av verksamheten och tillsammans tar fram en bild av ett flöde av en produkt som används. Problem och förslag till förbättringar kartläggs och prioriteringar görs. På samma sätt kartläggs kommunikationen mellan olika aktörer, som t.ex. upphandling, verksamheten och logistikfunktioner. Alla bidrar med sin egen del och får kännedom om helheten. Tydliga flöden av material och information minskar risken för att man upphandlar produkter som inte fungerar och att saker slängs i onödan eller felsorterat.

Parallellt med denna metod pågår arbetet med att hitta incitament för att avfallsmängderna ska minska. Sorteringen och hanteringen av avfallet förbättras ocksp eftersom det är viktigt att slutledet i kedjan ska vara så smidig som möjligt – det ska vara lätt att göra rätt! Annars blir det en onödig uppförsbacke att försöka påverka till ett avfallsminimerande beteende.

Att minska avfallsmängderna är ett långsiktigt arbete som bygger på samarbete inom hela verksamheten. På köpet får man också en verksamhetsutveckling och en bättre kommunikation.

Projektet pågår fram till våren 2012 och målet är att ha arbetat fram metoder för att bryta den ökande avfallstrenden. Därefter tar själva införandet vid – detta kommer att drivas av Region Skåne.

Läs mer om ”Europa minskar avfallet”



<- Tillbaka till: Nyhetsarkiv

I korthet

2012-05-15 Tre nominerade till Sakabs farligt avfall-pris

En alltför stor del av hushållens farliga avfall är på drift. För att uppmuntra kommuner, som är duktiga på att hantera farligt avfall och sporra fler har Sakab inför sitt AllFa-pris. Det tilldelas i år den kommun som kan presentera den bästa idén för hanteringen av hushållens farliga avfall och därmed bidra till att vi kommer lite närmare det nationella miljökvalitetsmålet ”Giftfri miljö". Tre kommuner är nominerade.


2012-05-08 Kommunkritik mot EU-kommissionen om upphandling och koncessioner

Expertgruppen för upphandlingsfrågor inom Municipal Waste Europe (MWE), där Avfall Sverige ingår, har tagit fram två så kallade Position Papers, där man redovisar sina ståndpunkter med anledning av den pågående översynen inom EU av upphandingsdirektiven och förslag om ett nytt direktiv om koncessioner.


2012-05-08 EU-domstolen: Avfallsproducentens identitet får inte hållas hemlig

En mellanhandlare, som organiserar avfallstransporter, får inte hemlighålla identiteten på avfallsproducenten för mottagaren. Det framgår av ett avgörande från EU-domstolen.


2012-05-08 Dags igen för Almedalen

Avfall Sverige deltar i Almedalsveckan för fjärde året i rad, i år som medarrangör vid två evenemang.


2012-05-07 Avfallsutredningen förlängs

Regeringens utredning om översyn av avfallsområdet, som tillsattes 30 juni 2011, skulle enligt direktiven ha slutredovisats senast den 1 juni 2012. Utredningstiden har förlängt och uppdraget ska i stället redovisas senast den 3 september 2012.


Lediga platser

Avfall Sverige söker rådgivare för energiåtervinning.

Läs mer om tjänsten

Sörmland Vatten och Avlopp söker Miljöstrateg.
 
Läs mer och sök tjänsten

IVL i Stockholm söker forskare inom avfallshantering.

Ladda ner annonsen

NSR i Helsingborg söker miljöingenjör.

Läs mer

Bli medlem

Avfall Sverige är en intresse- och branschorganisation för kommuner och kommunala bolag men även privata företag inom området avfallshantering och återvinning.

Läs mer

Avfall och Miljö

Vår tidning Avfall och Miljö är branschtidningen som fokuserar på avfallshantering och återvinning. 

Läs mer

Prenumerera

Prenumerera på nyhetspaketet, som består av branschtidningen Avfall och Miljö, som utkommer fem gånger per år, samt nyhetsbrevet, som utkommer cirka 20 gånger per år. 

Läs mer