Följ Avfall Sverige på Facebook
Följ Avfall Sverige på Twitter
2011-05-02

Undantagsreglerna i LOU permanentas

Utredningen om offentliga företag – upphandling, kontroll och insyn (Ofuki-utredningen) har överlämnat sitt betänkande till regeringen. Utredningen föreslår att undantagen i lagen om offentlig upphandling (LOU) som infördes 15 juli 2010 permanentas från den 1 januari 2013.

– Det är bra att utredningen ger ett entydigt besked om att undantagsreglerna, baserat på EU-domstolens så kallade Teckal-kriterier, permanentas, säger Weine Wiqvist, VD för Avfall Sverige. Den tekniska utformningen av regelverket borde dock göras mer följsam till den praxis som successivt utvecklas inom EU.

Regeringsrättens domar i de så kallade Sysav-målen 2008 innebar att det inte längre blev möjligt att överlåta uppgifter från exempelvis kommunen/kommuner till eget bolag utan föregående upphandling. Detta skulle, om det fullföljdes, få långtgående konsekvenser för ett stort antal statliga och kommunägda bolag, inte bara inom avfallsområdet utan i princip inom alla områden där sådana bolag existerar. Regeringen införde därför tillfälliga undantagsregler att gälla från den 15 juli 2010 till 1 januari 2013. Regeringen gav den 3 september 2009 uppdrag till en särskild utredare, Curt Rispe, att analysera om det fanns behov att införa undantag från upphandlingsskyldighet. Det är den utredningen som nu lagts fram.

Utredningen ”Offentlig upphandling från egna företag?! – och vissa andra frågor” är mycket omfattande, 830 sidor och behandlar utöver upphandlingsundantaget ett antal andra frågeställningar. Man får anta att frågetecken och utropstecken redan i rubriken ska symbolisera huvudregel och undantagsregeln i upphandlingssammanhanget.

Utredningen föreslår att undantag ska gälla både exempelvis kommunala bolag och kommunalförbund som kommunen är medlem i. Undantagen gäller också omvänt dvs. om bolaget anskaffar tjänster från sina ägare. Däremot vill utredningen begränsa undantaget så att i en koncern endast omfatta anskaffning i rakt nedåt- eller uppåt stigande led.

Utredningen innehåller också förslag om ändringar i Kommunallagen. Innebörden är att fullmäktige och kommunstyrelsen ska se till att ändamålet med bolaget fullföljs i bolagsordningen samt att löpande följa upp att verksamheten i bolaget bedrivs enligt de befogenheter som fastställts.

– ”Koncernregeln” gör det onödigt krångligt för kommuner som valt att organisera en sådan struktur. Det finns säkert anledning att mjuka upp det förslaget, säger Weine Wiqvist.

– Detsamma gäller de förändringar som föreslås i Kommunallagen och som syftar till att strama upp ägarnas – kommunernas – styrning av sina bolag. Förslagen är onödigt detaljrika eftersom det ligger i ägarnas – kommunernas – självklara intresse att styrningen fungerar, avslutar Weine Wiqvist.

Läs hela utredningen på regeringens webbplats



<- Tillbaka till: Nyhetsarkiv

I korthet

2012-05-15 Tre nominerade till Sakabs farligt avfall-pris

En alltför stor del av hushållens farliga avfall är på drift. För att uppmuntra kommuner, som är duktiga på att hantera farligt avfall och sporra fler har Sakab inför sitt AllFa-pris. Det tilldelas i år den kommun som kan presentera den bästa idén för hanteringen av hushållens farliga avfall och därmed bidra till att vi kommer lite närmare det nationella miljökvalitetsmålet ”Giftfri miljö". Tre kommuner är nominerade.


2012-05-08 Kommunkritik mot EU-kommissionen om upphandling och koncessioner

Expertgruppen för upphandlingsfrågor inom Municipal Waste Europe (MWE), där Avfall Sverige ingår, har tagit fram två så kallade Position Papers, där man redovisar sina ståndpunkter med anledning av den pågående översynen inom EU av upphandingsdirektiven och förslag om ett nytt direktiv om koncessioner.


2012-05-08 EU-domstolen: Avfallsproducentens identitet får inte hållas hemlig

En mellanhandlare, som organiserar avfallstransporter, får inte hemlighålla identiteten på avfallsproducenten för mottagaren. Det framgår av ett avgörande från EU-domstolen.


2012-05-08 Dags igen för Almedalen

Avfall Sverige deltar i Almedalsveckan för fjärde året i rad, i år som medarrangör vid två evenemang.


2012-05-07 Avfallsutredningen förlängs

Regeringens utredning om översyn av avfallsområdet, som tillsattes 30 juni 2011, skulle enligt direktiven ha slutredovisats senast den 1 juni 2012. Utredningstiden har förlängt och uppdraget ska i stället redovisas senast den 3 september 2012.


Lediga platser

Avfall Sverige söker rådgivare för energiåtervinning.

Läs mer om tjänsten

Sörmland Vatten och Avlopp söker Miljöstrateg.
 
Läs mer och sök tjänsten

IVL i Stockholm söker forskare inom avfallshantering.

Ladda ner annonsen

NSR i Helsingborg söker miljöingenjör.

Läs mer

Bli medlem

Avfall Sverige är en intresse- och branschorganisation för kommuner och kommunala bolag men även privata företag inom området avfallshantering och återvinning.

Läs mer

Avfall och Miljö

Vår tidning Avfall och Miljö är branschtidningen som fokuserar på avfallshantering och återvinning. 

Läs mer

Prenumerera

Prenumerera på nyhetspaketet, som består av branschtidningen Avfall och Miljö, som utkommer fem gånger per år, samt nyhetsbrevet, som utkommer cirka 20 gånger per år. 

Läs mer