Följ Avfall Sverige på Facebook
Följ Avfall Sverige på Twitter
2010-06-23

Ännu fler länder engagerade i ”Europa minskar avfallet”

European Week for Waste Reduction, eller Europa minskar avfallet som vi översatt det till, har haft ett uppstartsmöte för årets aktiviteter som ska gå av stapeln 20-28 november.

Cirka 150 personer från 10-talet EU-länder träffades för att diskutera upplägget och utbyta erfarenheter inför årets vecka. Avfall Sverige deltog och presenterade hur vi arbetar med kommunikationen kring veckan och hur vi arbetar för att engagera projektanordnare.

EMA är ett 3-årigt EU-projekt i syfte att lyfta frågor kring avfallsminimering och -prevention. Avfall Sveriges roll är att vara nationell koordinator för arbetet. 2009 var första året och då deltog tio länder. I år pekar det mesta på en dubblering av antalet länder som kommer att engagera sig i veckan. Det betyder att vi gemensamt sannolikt har möjlighet att nå över 400 miljoner invånare!



<- Tillbaka till: Nyhetsarkiv

I korthet

2012-03-22 Undantag från självkostnadsprincipen när kommunen bedriver näringsverksamhet

Avfall Sverige har lämnat remissvar på statsstödsutredningens betänkande – SOU 2011:69 och avgränsar svaret till den del av yttrandet som rör frågan om undantag från självkostnadsprincipen.


2012-03-22 Förbud mot utsläpp av toalettavfall från fritidsbåtar

Transportstyrelsen har beslutat om ett förbud mot att släppa ut toalettavfall från fritidsbåtar i hav, sjöar och inre vattendrag. Förbudet gäller hela Sveriges sjöterritorium. Förbudet omfattar alla fritidsbåtar, förutom sådana som är K-märkta.


2012-03-22 Ny kampanj ska få fler att lämna in överblivna läkemedel

Nu pågår en nationell kampanj för att öka medvetenheten om att överblivna läkemedel ska lämnas till apotek.


2012-03-22 Dags för årets avgiftsundersökning

Nu är det dags för den årliga avgiftsundersökningen Nils Holgersson. I denna undersökning ”förflyttas” en bostadsfastighet genom landets alla kommuner för att jämföra kostnader för sophämtning, vatten och avlopp, el och uppvärmning


2012-03-22 EUs kommande miljöprogram på gång

EUs kommande miljöprogram, 7EAP, bör ta större hänsyn till stadsområden, konsumenternas beteende och integrera klimat och miljöfrågor, säger EU-kommissionen.


Lediga platser

Avfall Sverige söker rådgivare för energiåtervinning.

Läs mer om tjänsten

Sörmland Vatten och Avlopp söker Miljöstrateg.
 
Läs mer och sök tjänsten

IVL i Stockholm söker forskare inom avfallshantering.

Ladda ner annonsen

NSR i Helsingborg söker miljöingenjör.

Läs mer

Bli medlem

Avfall Sverige är en intresse- och branschorganisation för kommuner och kommunala bolag men även privata företag inom området avfallshantering och återvinning.

Läs mer

Avfall och Miljö

Vår tidning Avfall och Miljö är branschtidningen som fokuserar på avfallshantering och återvinning. 

Läs mer

Prenumerera

Prenumerera på nyhetspaketet, som består av branschtidningen Avfall och Miljö, som utkommer fem gånger per år, samt nyhetsbrevet, som utkommer cirka 20 gånger per år. 

Läs mer