Följ Avfall Sverige på Facebook
Följ Avfall Sverige på Twitter
2010-05-26

Stort intresse för ”Europa minskar avfallet”

Den 20 till 28 november är det dags för Europa att minska avfallet igen. Som vi tidigare berättat är Avfall Sverige nationell samordnare i för EU-projektet även i år, med stöd av Naturvårdsverket.

Vi kommer fram till sommaren att kontakta landets samtliga kommuner, via våra kontakter inom avfallsområdet, för att informera om projektet och fånga upp intresset redan nu. För intresset är stort, det har vi märkt när vi ringt runt till kom- munerna.

Frågan om avfallsminimering är inte en fråga för enbart tekniska kontoret eller avfallsområdet. Hela kommunen bör involveras, eftersom det är flera delar inom kommunens verksamhet som berörs. Vi kommer därför att ta fram en informationsfolder, som beskriver projektet kort och även innehåller en del tips på projekt som kan genomföras.

De kommuner eller företag som är intresserade av att delta i ”Europa minskar avfallet” 2010 eller vill ha mer information kan kontakta avfall Sveriges informationschef Anna-Carin Gripwall via mail till acg@avfallsverige.se



<- Tillbaka till: Nyhetsarkiv

I korthet

2012-03-22 EUs kommande miljöprogram på gång

EUs kommande miljöprogram, 7EAP, bör ta större hänsyn till stadsområden, konsumenternas beteende och integrera klimat och miljöfrågor, säger EU-kommissionen.


2012-03-22 Ändringar i deponeringsföreskrifterna

Naturvårdsverkets föreskrifter (NFS 2004:10) om deponering, kriterier och förfaranden för mottagning av avfall vid anläggningar för deponering av avfall har ändrats.


2012-03-12 Kommunernas och näringslivets gemensamma ansvar leder till grön tillväxt

Kommunernas och näringslivets samverkan inom avfallshantering skapar gynnsamma förutsättningar för innovationer och ger nya klimatsmarta lösningar. I debatten om ansvarsfullt företagande i gränslandet mellan det offentliga och privata är Sverige ett positivt exempel, skriver Weine Wiqvist, VD för Avfall Sverige och Christer Öjdemark, VD för Envac i en debattartikel på Newsmill.


2012-03-09 Ny grundutbildning i Avfall Web

Nu är Avfall Web öppet för inmatning och för dig som behöver hjälp att komma igång, eller behöver tips för registrering och användning, lanserar vi nu en grundutbildning i Avfall Web.


2012-03-09 Luckor i EUs kemikalielagstiftning

Trots att EUs regelverk om kemikalier har förnyats under de senaste tio åren finns det fortfarande flera luckor och förbättringsmöjligheter. Det är slutsatsen i en rapport som Kemikalieinspektionen har lämnat till regeringen.


Lediga platser

Avfall Sverige söker rådgivare för energiåtervinning.

Läs mer om tjänsten

Sörmland Vatten söker Miljöstrateg.
 
Läs mer och sök tjänsten

NSR i Helsingborg söker miljöingenjör.

Läs mer

Bli medlem

Avfall Sverige är en intresse- och branschorganisation för kommuner och kommunala bolag men även privata företag inom området avfallshantering och återvinning.

Läs mer

Avfall och Miljö

Vår tidning Avfall och Miljö är branschtidningen som fokuserar på avfallshantering och återvinning. 

Läs mer

Prenumerera

Prenumerera på nyhetspaketet, som består av branschtidningen Avfall och Miljö, som utkommer fem gånger per år, samt nyhetsbrevet, som utkommer cirka 20 gånger per år. 

Läs mer