Temadag om undantags- och konfliktlösningsregler
De senaste åren har debattens vågor gått höga om kommunernas förhållanden till sina bolag och hur kommunerna agerar på den konkurrensutsatta marknaden. Regeringsrättens domar i det så kallade Sysav-målet har fått till följd att regeringen nu föreslår lagändringar som ska gälla från den 1 juni. Från årsskiftet gäller redan nya så kallade konfliktlösningsregler som kan begränsa kommunernas möjligheter att agera på marknaden.
Under temadagen kommer företrädare för Regeringskansliet, Konkurrensverket, kommuner med flera att att ge sin syn på det föreslagna tillfälliga undantaget från upphandlingsbestämmelserna samt reglerna om konfliktlösning vid offentlig säljverksamhet på marknaden.
Temadagen riktar sig i första hand till förtroendevalda och tjänstemän inom kommuner, kommunala bolag, kommunalförbund och gemensamma nämnder, det vill säga både till ”ägarna och det ägda” samt till övriga intresserade inom företag, myndigheter, konsulter med flera.
<- Tillbaka till: Nyhetsarkiv
I korthet
2012-03-22 EUs kommande miljöprogram på gång
EUs kommande miljöprogram, 7EAP, bör ta större hänsyn till stadsområden, konsumenternas beteende och integrera klimat och miljöfrågor, säger EU-kommissionen.
2012-03-22 Ändringar i deponeringsföreskrifterna
Naturvårdsverkets föreskrifter (NFS 2004:10) om deponering, kriterier och förfaranden för mottagning av avfall vid anläggningar för deponering av avfall har ändrats.
2012-03-12 Kommunernas och näringslivets gemensamma ansvar leder till grön tillväxt
Kommunernas och näringslivets samverkan inom avfallshantering skapar gynnsamma förutsättningar för innovationer och ger nya klimatsmarta lösningar. I debatten om ansvarsfullt företagande i gränslandet mellan det offentliga och privata är Sverige ett positivt exempel, skriver Weine Wiqvist, VD för Avfall Sverige och Christer Öjdemark, VD för Envac i en debattartikel på Newsmill.
2012-03-09 Ny grundutbildning i Avfall Web
Nu är Avfall Web öppet för inmatning och för dig som behöver hjälp att komma igång, eller behöver tips för registrering och användning, lanserar vi nu en grundutbildning i Avfall Web.
2012-03-09 Luckor i EUs kemikalielagstiftning
Trots att EUs regelverk om kemikalier har förnyats under de senaste tio åren finns det fortfarande flera luckor och förbättringsmöjligheter. Det är slutsatsen i en rapport som Kemikalieinspektionen har lämnat till regeringen.
Lediga platser
Avfall Sverige söker rådgivare för energiåtervinning.
Sörmland Vatten söker Miljöstrateg.
Läs mer och sök tjänsten
NSR i Helsingborg söker miljöingenjör.
Bli medlem
Avfall Sverige är en intresse- och branschorganisation för kommuner och kommunala bolag men även privata företag inom området avfallshantering och återvinning.
Avfall och Miljö
Vår tidning Avfall och Miljö är branschtidningen som fokuserar på avfallshantering och återvinning.
Prenumerera
Prenumerera på nyhetspaketet, som består av branschtidningen Avfall och Miljö, som utkommer fem gånger per år, samt nyhetsbrevet, som utkommer cirka 20 gånger per år.


