Följ Avfall Sverige på Facebook
Följ Avfall Sverige på Twitter
2011-09-08

Avfall Sverige förstärker inför utredningens arbete

Den utredning om översyn av avfallsområdet, som regeringen har tillsatt, är av största betydelse för Avfall Sverige och dess medlemmar. Utredningen har också stor betydelse för hur kommunernas framtida roll inom avfall och återvinning ska gestalta sig.

För att skärpa Avfall Sveriges kompetens, och förmåga att kunna bidra till utredningens framfart, har styrelsen beslutat att inrättat en ny tjänst som rådgivare inom producentansvarsområdet. Förstärkningen gäller i första hand under ett år. Avfall Sverige har anställt Anders Asp för det nya uppdraget. Anders Asp är en  välkänd profil i detta sammanhang. Som tidigare VD för ett av materialbolagen inom producentansvaret, har han lång erfarenhet av frågor kring producentansvar, insamling och återvinning av förpackningar och returpapper med
mera. Anders Asp har också mycket goda kontaktytor i detta sammanhang. Uppdraget påbörjas i mitten av september.

– Vi är glada att kunna dra nytta av de erfarenheter som Anders besitter. Det blir ett utmärkt bra komplement till den kompetens som redan finns inom styrelsen, kansliet och Avfall Sveriges medlemmar avseende samhällskontakter, juridik och praktik, säger Avfall Sveriges VD Weine Wiqvist.

Som tidigare meddelats har Lars Ekecrantz, tidigare departementsråd i Miljödepartementet, förordnats till utredare. Utredningens huvudsekreterare är Anna Sanell, också tidigare i Miljödepartementet.



<- Tillbaka till: Nyhetsarkiv

I korthet

2013-01-25 Seminarium om kontroll och insyn i entreprenader

Den 22 januari ordnade Utredningen om Kommunallagen ett seminarium om kontroll av privata utförare och insyn i entreprenader. Avfall Sveriges VD Weine Wiqvist var ensam företrädare för “den tekniska sidan” och gavs möjlighet att ge sin bild av hur kommunerna arbetar med entreprenader inom avfalls- och återvinnings-området.


2013-01-25 Europa minskar avfallet återkommer i höst – 91 procent av deltagarna vill fortsätta

Utvärderingen av Europa minskar avfallet 2012, är nu avslutad. 91 procent av de som deltog vill delta igen. ”Europa minskar avfallet” återkommer i höst, som tidigare blir det vecka 47, den 16-24 november.


2013-01-25 Kombinerade styrmedel kan minska avfallsmängder

Det tvärvetenskapliga forskningsprogrammet Hållbar avfallshantering har under sex år studerat över 60 olika styrmedel. Slutsatsen är att styrmedel behöver kombineras för att inte avfallsmängderna ska öka.


2013-01-25 FN startar global kampanj för att minska matsvinnet

FN startar en global kampanj – ”Think. Eat. Save.”– för att minska matsvinnet i världen. Matsvinnet uppgår, enligt FNs beräkningar, till 1,3 miljarder ton mat om året.


2013-01-25 Perspektiv på framtida avfallshantering

Den 6 mars arrangerar Waste Refinery och Naturvårdsverket ett seminarium kring forskningsprojektet “Perspektiv på framtida avfallsbehandling”. Mer information finns på www.wasterefinery.se


Lediga platser

Avfall Sverige söker rådgivare för återvinning och slutförvar.

Läs mer

Länsstyrelsen Västra Götalands län söker avfallshandläggare med specialkompetens till Göteborg.

Läs mer

Vallentuna kommun söker renhållningshandläggare.

Läs mer

Västerås stad söker driftingenjör med projektledaransvar för avfallshantering

Läs mer

Ramböll söker chef för miljöenheten i Göteborg.

Läs mer

Bli medlem

Avfall Sverige är en intresse- och branschorganisation för kommuner och kommunala bolag men även privata företag inom området avfallshantering och återvinning.

Läs mer

Avfall och Miljö

Vår tidning Avfall och Miljö är branschtidningen som fokuserar på avfallshantering och återvinning. 

Läs mer

Prenumerera

Prenumerera på nyhetspaketet, som består av branschtidningen Avfall och Miljö, som utkommer fem gånger per år, samt nyhetsbrevet, som utkommer cirka 20 gånger per år. 

Läs mer