Följ Avfall Sverige på Facebook
Följ Avfall Sverige på Twitter

Kontakta Avfall Sverige

Avfall Sverige
Baltzarsgatan 25
211 36 Malmö 

Telefon 040-35 66 00 (växel), e-post office@avfallsverige.se

Du kan också nå var och en av oss direkt på telefon eller via e-post.

Weine Wiqvist, vd
Direkttel. 040-35 66 05
Mobiltel. 0708-93 15 99
weine.wiqvist@avfallsverige.se

Jessica Christiansen
Utbildningschef och verksamhetsutvecklare
Direkttel. 040-35 66 18
Mobiltel. 0706-69 36 18
jessica.christiansen@avfallsverige.se

Johan Fagerqvist
Rådgivare för deponerings- och avfallsanläggningar

Direkttel. 040-35 66 24
Mobiltel. 0706-35 69 09
johan.fagerqvist@avfallsverige.se

Aylin Farid
Rådgivare för upphandlingsfrågor
Samhällspolitisk rådgivare
Mobiltel. 0720-62 40 40
aylin.farid@avfallsverige.se

Anna-Carin Gripwall
Kommunikationschef
Direkttel. 040-35 66 08
Mobiltel. 070-662 61 28
anna-carin.gripwall@avfallsverige.se

Karin Jönsson
Redaktör Avfall och Miljö, sopor.nu
Direkttel. 040-35 66 17
Mobiltel. 0706-26 40 99
karin.jonsson@avfallsverige.se

Petra Kvist Carlsson
Kurssamordnare
Direkttel. 040-35 66 03
petra.carlsson@avfallsverige.se

Åsa Lindskog
Rådgivare för förebyggande och återanvändning
Mobiltel. 070-553 15 45
asa.lindskog@avfallsverige.se

Sven Lundgren
Jurist
Direkttel. 040-35 66 09
Mobiltel. 0708-35 66 55
sven.lundgren@avfallsverige.se

Britta Moutakis
Rådgivare för farligt avfall, el-avfall och återvinningscentraler
Ansvarig för nätverket Avfall Sverige Yngre
Direkttel. 040-35 66 14
Mobilnr. 0703-58 66 14
britta.moutakis@avfallsverige.se

Jon Nilsson-Djerf
Rådgivare för materialåtervinning, insamling och transport
Mobiltel. 070-526 35 27
jon.nilsson-djerf@avfallsverige.se

Per Nilzén
Utvecklingschef
Direkttel. 040-35 66 13
Mobiltel. 070-523 24 04
per.nilzen@avfallsverige.se

Jakob Sahlén
Rådgivare för energiåtervinning
Direkttel. 040-35 66 16
Mobiltel. 0705-08 66 17
jakob.sahlen@avfallsverige.se

Caroline Steinwig
Rådgivare för biologisk återvinning
Direkttel. 040-35 66 23
Mobiltel. 070-480 61 23
caroline.steinwig@avfallsverige.se

Ingegerd Svantesson
Kommunikatör och webbredaktör
Direkttel. 040-35 66 07
Mobiltel. 0705-35 66 37
ingegerd.svantesson@avfallsverige.se

Pernilla Svensson
Kursadministratör
Direkttel. 040-35 66 11
pernilla.svensson@avfallsverige.se

Marie Umark
Ekonomiassistent, fakturering, medlemsregister och prenumerationer
Direkttel. 040-35 66 04
marie.umark@avfallsverige.se

Jenny Westin
Rådgivare för statistik och avfallstaxor
Direkttel. 040-35 66 15
Mobiltel. 070-518 40 45
jenny.westin@avfallsverige.se

Peter Westling
Chef ekonomi/administration
Direkttel. 040-35 66 06
peter.westling@avfallsverige.se

Lediga platser

Samverkan Återvinning och Miljö (SÅM) i Vaggeryd, Gislaved, Gnosjö och Värnamo söker förbundsdirektör.

Läs mer

Sweco söker erfaren miljökonsult med inriktning mot avfallshantering till Region Syd.

Ladda ner annonsen

Sweco söker ytterligare en miljökonsult med inriktning mot avfallshantering till Region Syd.

Ladda ner annonsen

Tekniska Verken i Kiruna söker miljöingenjör.

Läs mer

Trollhättan Energi söker chef för affärsområde renhållning.

Läs mer

Roslagsvatten söker avfallsingenjör med miljö och logistikansvar.

Ladda ner annonsen

Telge Återvinning söker renhållningsarbetare till semestervikariat.

Läs mer

Telge Återvinning söker 
renhållningsarbetare för avfallsinsamling i Södertälje och Nykvarns kommuner. 

Läs mer

Swedish Biogas International söker platschef till produktionsanläggningen i Västerås.

Ladda ner annonsen

Envac söker nya medarbetare till olika tjänster.

Läs mer

Här kan Avfall Sveriges medlemmar annonsera ut sina lediga platser kostnadsfritt. Maila info@avfallsverige.se

Den här vinjetten kommer ni att möta i många olika sammanhang under 2017. Det är nämligen den samlande symbolen för Avfall Sveriges 70-årsjubileum. I tidningen Avfall och Miljö, i nyhetsbrevet och i många andra sammanhang kommer vi att titta bakåt på vad som hänt inom svensk avfallshantering de gångna 70 åren. Och vi kommer även att försöka oss på en framtidsspaning – vad händer 70 år framåt? Följ oss under året!