Följ Avfall Sverige på Facebook
Följ Avfall Sverige på Twitter

Kontakta Avfall Sverige

Avfall Sverige
Baltzarsgatan 25
211 36 Malmö 

Telefon 040-35 66 00 (växel), e-post office@avfallsverige.se

Du kan också nå var och en av oss direkt på telefon eller via e-post.

Weine Wiqvist, vd
Direkttel. 040-35 66 05
Mobiltel. 0708-93 15 99
weine.wiqvist@avfallsverige.se

Jessica Christiansen
Utbildningschef och verksamhetsutvecklare
Rådgivare för el-avfall
Direkttel. 040-35 66 18
Mobiltel. 0706-69 36 18
jessica.christiansen@avfallsverige.se

Johan Fagerqvist
Rådgivare för deponerings- och avfallsanläggningar

Direkttel. 040-35 66 24
Mobiltel. 0706-35 69 09
johan.fagerqvist@avfallsverige.se

Aylin Farid
Samhällspolitisk rådgivare
Mobiltel. 0720-62 40 40
aylin.farid@avfallsverige.se

Anna-Carin Gripwall
Kommunikationschef
Direkttel. 040-35 66 08
Mobiltel. 070-662 61 28
anna-carin.gripwall@avfallsverige.se

Karin Jönsson
Redaktör Avfall och Miljö, sopor.nu
Direkttel. 040-35 66 17
karin.jonsson@avfallsverige.se

Petra Kvist Carlsson
Kurssamordnare
Direkttel. 040-35 66 03
petra.carlsson@avfallsverige.se

Åsa Lindskog
Rådgivare för förebyggande och återanvändning
Mobiltel. 070-553 15 45
asa.lindskog@avfallsverige.se

Sven Lundgren
Jurist
Direkttel. 040-35 66 09
Mobiltel. 0708-35 66 55
sven.lundgren@avfallsverige.se

Britta Moutakis
Rådgivare för farligt avfall, återvinningscentraler och insamling av källsorterat matavfall
Ansvarig för nätverket Avfall Sverige Yngre
Direkttel. 040-35 66 14
Mobilnr. 0703-58 66 14
britta.moutakis@avfallsverige.se

Jon Nilsson-Djerf
Rådgivare för materialåtervinning, insamling och transport
Mobiltel. 070-526 35 27
jon.nilsson-djerf@avfallsverige.se

Per Nilzén
Utvecklingschef
Direkttel. 040-35 66 13
Mobiltel. 070-523 24 04
per.nilzen@avfallsverige.se

Jakob Sahlén
Rådgivare för energiåtervinning
Direkttel. 040-35 66 16
Mobiltel. 0705-08 66 17
jakob.sahlen@avfallsverige.se

 

 

Caroline Steinwig (föräldraledig)
Rådgivare för biologisk återvinning

Klas Svensson (vikarie)
Rådgivare för biologisk återvinning
Direkttel. 040-35 66 23
Mobiltel. 072-066 23 09
klas.svensson@avfallsverige.se

Ingegerd Svantesson
Kommunikatör och webbredaktör
Direkttel. 040-35 66 07
Mobiltel. 0705-35 66 37
ingegerd.svantesson@avfallsverige.se

Pernilla Svensson
Kursadministratör
Direkttel. 040-35 66 11
pernilla.svensson@avfallsverige.se

Marie Umark
Ekonomiassistent, fakturering, medlemsregister och prenumerationer
Direkttel. 040-35 66 04
marie.umark@avfallsverige.se

Jenny Westin
Rådgivare för statistik, upphandling och avfallstaxor
Direkttel. 040-35 66 15
Mobiltel. 070-518 40 45
jenny.westin@avfallsverige.se

Peter Westling
Chef ekonomi/administration
Direkttel. 040-35 66 06
peter.westling@avfallsverige.se

Lediga platser

Vetlanda Energi och Teknik söker renhållningsingenjör.

Läs mer

Sigtuna Vatten & Renhållning söker avfallshandläggare.

Läs mer

SÖRAB i Vallentuna söker en vikarierande miljöspecialist.

Läs mer

Solna Stad söker renhållningsingenjör.

Läs mer

Mjölby kommun söker driftchef till kommunens avfallsenhet.

Läs mer

Mjölby kommun söker även chef för va-ledningsnät, Service- och teknikförvaltningen.

Läs mer

Vallentuna kommun söker kvalificerad avfallshandläggare.

Läs mer

Telge Återvinning söker avdelningschef.

Läs mer