2022-11-08
Rätt begrepp på nya anläggningar

Det byggs och planeras för flera anläggningar där avfall för materialåtervinning sorteras ut från restavfall. Avfall Sverige rekommenderar att de ska benämnas ”förbehandling inför energiåtervinning”.
– Vi vill sända rätt signaler till hushåll och verksamheter om att källsortering fortfarande är mycket viktigt för att så mycket som möjligt ska kunna återvinnas till nytt material. Därför rekommenderar vi att alla Sveriges kommuner använder begreppet förbehandling i sin kommunikation, säger Anna-Carin Gripwall, kommunikationschef på Avfall Sverige.
Efter diskussion med arbetsgrupperna kommunikation och energiåtervinning har valet fallit på ”förbehandling inför energiåtervinning”.
– Vi ser flera fördelar med en enhetlig terminologi för de här anläggningarna. För även om skiljer av olika fraktioner är det gemensamma alltid att det är en förbehandling av avfallet, säger Klas Svensson, rådgivare för energiåtervinning på Avfall Sverige.
Senast uppdaterad - 2022-12-01