2025-01-27
Nya byggregler kan påverka källsortering

Boverket har beslutat om ändringar i verkets byggregler (BBR).
Byggreglerna preciserar de tekniska egenskapskraven på skydd med hänsyn till hygien, hälsa och miljö och på hushållning med avfall, som ställs i plan- och bygglagen (PBL) och plan- och byggförordningen (PBF).Det avsnitt i BBR (3:423) som tidigare har reglerat avfallshantering i bostadslägenheter har utgått. Regler om avfall finns nu istället i en ny föreskrift om skydd med hänsyn till hygien, hälsa och miljö samt hushållning med vatten och avfall (BFS 2024:8).
– Nu heter det att ”i bostadslägenheter ska det finnas plats för tillfällig förvaring av avfallet”. Tidigare reglerades det att ”i bostadslägenheter ska det finnas plats för källsortering av avfall”, vilket var ett lämpligare krav då det alltså innebar att förutsättningar för källsortering skapades även inne i byggnaden, säger Sven Lundgren, chefsjurist på Avfall Sverige.
– Kommunen kan inte med stöd av de kommunala avfallsföreskrifterna ställa krav på källsortering i bostadsutrymmen eftersom det går utöver bemyndigandena för de kommunala avfallsföreskrifterna. Men fastighetsnära insamling är förhoppningsvis i de flesta fall normerande för att boende påbörjar källsorteringen redan i bostadsutrymmet.
Längre till soprummet?
Vidare har det allmänna rådet om att avståndet mellan byggnads entré och utrymmen eller anordningar för avfall inte bör överstiga 50 meter tagits bort. I konsekvensutredningen till BFS 2024:8 anger Boverket att det kan vara svårt att tillämpa rådet om 50 meter eftersom det bland annat påverkas av hur tomten ser ut, terrängförhållanden och förutsättningarna för angöring med hämtningsfordon.
Det allmänna rådet om 50 meter är en precisering av funktionskravet på att utrymmen eller anordningar för avfallshantering ska finnas i eller i anslutning till en byggnad.
Funktionskravet på att utrymmen eller anordningar ska vara i eller i anslutning till byggnaden kvarstår och bedöms kunna tillämpas så att funktionen uppnås.
Avfallsutrymmen ska vara tillgängliga och användbara för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga, vilket följer av kraven på byggnader enligt 8 kap. 1 § 3 och 4 § första stycket 8 PBL. Även avfallsanordningar omfattas av krav på tillgänglighet och användbarhet eftersom de är anordningar som kan sägas behövas för byggnaders normala användning och därmed också får anses omfattas av de tekniska egenskapskraven i 8 kap. 4 § första stycket 8 PBL.
De reviderade byggreglerna börjar gälla den 1 juli 2025.
I 11 kap. BFS 2024:8 om avfall anges följande: 1 § Avfall ska kunna hanteras i eller i anslutning till en byggnad. Det ska finnas avfallsanordningar eller avfallsutrymmen för hantering av avfall. Kraven i första och andra styckena gäller inte om det är obehövligt med hänsyn till byggnadens avsedda användning. Kravet i andra stycket gäller inte för en- och tvåbostadshus. 2 § Avfallsanordningar och avfallsutrymmen ska vara placerade, utformade och dimensionerade så att risken begränsas för användarnas och grannarnas hygien och hälsa. 3 § Avfallsanordningar och avfallsutrymmen ska vara placerade, utformade och dimensionerade så att avfallet kan tas om hand och forslas bort på det sätt som krävs. I bostadslägenheter ska det finnas plats för tillfällig förvaring av avfallet. |
Boverkets byggregler BBR 2024:8
Konsekvensutredning till BBR 2024:8
Senast uppdaterad - 2025-01-31